U prethodnom postu spomenuo sam dirigenta degl' Ivellia i njegov yt kanal. Vjerujem da mnogi znaju kako vodi i uređuje emisiju Gregoriana na HKR-u koja se bavi Gregorijanskim koralima.
Arhivu emisija možete pronaći ovdje - Gregoriana; Ukoliko vas zanima takva tematika svakako preporučam da poslušate emisiju kada ste u prilici. (Uređuje i emisiju Musica sacra što je također vrijedno popratiti.)
U posljednje dvije emisije uključio je razmišljanja bl. Ivana Merza o gregorijanskom pjevanju što mi se učinilo posebno zanimljivim. Emisije od 13.02.2025 i 20.02.2025. (Nije odmoglo što je uključio i himan Jesu Dulcis Memoria.)
Tek sam nedavno pročitao nešto više od Ivana Merza i iznenadio sam se da je toliko pažnje posvetio estetici odnosno da je toliko utjecala na njega. (Već kao srednjoškolac piše o čežnji za Lijepim).
Emisija se dotakla i sažela više tema koje sam mislio istražiti tako da mi je drago što možemo o tome čuti iz puno kvalitetnijeg izvora.
***
Na stranici ivanmerz.hr sam pronašao spomenuta razmišljanja o gregorijanskoj glazbi, prenosim neka;
Mnogima se čini gregorijanska glazba odviše primitivnom. Ipak je nepobitna činjenica, da je umjetničko djelo to veće i vrijednije što znade polučiti s manje sredstava veći učinak. Huysmans zato tvrdi, da je gregorijanska glazba to ljepša, što je jednostavnija: »Čim je gregrijansko pjevanje jednostavnije i bezazlenije, to ovo više djeluje i bolje iznosi zaista jedinstvenim jezikom, radost i tugu, koje su u glavnom one dvije teme, kojima se bave službe Crkve…
---
I u našim je krajevima negda bilo drukčije. I u doba hrvatskog kraljevstva bilo je mnogo benediktinskih samostana iz kojih se je neprestano dizala hvala Božja prema nebeskim visinama. Skoro sve je nestalo i mi pitamo, nije li s tim samostanima nestalo i vremenito blagostanje hrvatskog naroda; nijesu li ti kontemplativni bedemi bili prvi bedemi, od kojih su se odbijale navale neprijatelja narodne duše i koji su oboružani teškim topništvom, svojih pjevanih molitava i trapnja prolomili brane nebeske milosti, koja je u doba Tomislava bujno tekla hrvatskim dušama? Skoro je sve iščezlo, ali je na nama da pripravimo narod na gregorijansku obnovu i na dolazak benediktinaca i inih kontemplativnih redova u naše opustjele krajeve.
---
I zaista je svet apostolat, liturgijski apostolat, gregorijanski apostolat. To je apostolat mirenja i ljubavi. Tek kada čovjek upozna ljepotu gregorijanske glazbe može da razumije riječi jednog svetog redovnika, koji je rekao, da se ljudi više ne mogu mrziti, kad su ujedinili svoje glasove u pjesmama Crkve«.